Potápění a hendikep

Aneb je to vlastně k něčemu dobré?

Mnoho návštěvníků našich stránek, ale i mnoho z našich přátel, kamarádů nebo příbuzných napadla při sledování naší aktivity stejná otázka - proč potápění s přístrojem a hendikepovaní? Vždyť mentální nebo dokonce kombinovaný hendikep a potápění s přístrojem vůbec nejde dohromady, je to nebezpečné. Navíc potápění přece nemůže být třeba pro mentálně hendikepovaného nijak přínosné! 
Jenže ono to dohromady jde a funguje to. Potápění na rozdíl od jiných sportů představuje pro osoby s některou formou zdravotního hendikepu celoživotní výzvu, nabízí jim možnost a současně i podnět pro jejich další vzdělávání, pro rozšiřování si obzorů, a navíc jim umožňuj zapojit do této činnosti i své přátele a rodinu.  
Potápění rozvíjí u každého z našich členů jiné dovednosti, u někoho posiluje jeho motorického schopnosti, jinému třeba poskytuje zážitek z volného pohybu, který jinak v běžném životě nemá možnost poznat. Všichni se musí na prováděnou činnost soustředit, všichni musí dodržovat pravidla, bez kterých bychom nemohli fungovat, všichni se musí zapojovat do přípravy podle svých možností a schopností. Současně se snažíme rozvíjet zájem o podvodní svět obecně, poznáváme podvodní živočichy, učíme se komunikovat pod vodou, používat signály ...  
Myslíme si, že potápění obecně není nijak nebezpečná aktivita ve srovnání s jinými druhy sportu. To platí i pro nás a naše potápěče. Je třeba dodržovat pravidla, musíme používat speciální výstroj, připravovat na potápění nejenom naše členy, ale i jejich doprovod, ale pak už nic nebrání tomu společně si užívat krás podvodního světa bez toho, aniž bychom vystavovali sebe či naše potápěče vyššímu riziku, než existuje i při jiných outdoorových a sportovních aktivitách.
No a když odhlédneme od všech výše uvedených pozitiv a různých benefitů, které potápění každému trochu jinak přináší, a dojdeme na úplnou podstatu, je základním kamenem naší činnosti skutečnost, že nás potápění prostě všechny baví!!

Zpět nahoru