Při potápění pracujeme s běžnou potápěčskou výstrojí používanou potápěči při přístrojovém potápění. Potápěčské žakety, ploutve, dokonce i neoprenové obleky, to vše je stejné a nijak nás neodlišuje od ostatních potápěčů.  
Zásadní rozdíl je ale v samotném dýchacím přístroji. Místo běžného regulátoru (automatiky) se totiž potápíme s celoobličejovou maskou (tzv. Full Face Mask) italského výrobce Ocean Reef. Máme k dispozici dvě masky Ocean Reef Neptune III, což je v současné době to nejlepší a nejmodernější, co tento výrobce nabízí. 
Bez celoobličejových masek bychom si potápění s hendikepovanými těžko dovedli představit, byť ani to není vyloučené a mnoho obdobných zařízení, jako jsme my, pracuje s běžnými dýchacími přístroji. Celoobličejové masky mají podle nás oproti běžné potápěčské výstroji několik zásadních výhod, které obzvláště vyniknou při potápění s našimi potápěči.  
Celoobličejová maska umožňuje v první řadě dýchání pod vodou přirozenějším způsobem, a to současně ústy i nosem. Klasickou automatikou totiž dýcháte pouze ústy, což bylo pro některé naše potápěče prakticky neproveditelné. Zároveň je díky dýchání nosem i ústy snazší vyrovnávání rozdílu tlaků v dutinách. 
Celoobličejové masky se pod vodou nemlží, což je velice komfortní, a ne každý náš potápěč by zvládl vyplachovat masku pod vodou. A pokud by se snad někomu dostala do masky během ponoru voda, stačí zmáčknout tlačítko sprchy na masce a veškerá voda je pryč. Toto je tak snadné, že to zvládne za potápěče i jeho podvodní asistent, pokud by to on nemohl dokázat potápěč sám.  
Maska je upevněna k hlavě potápěče pomocí 6 popruhů a je tak prakticky vyloučeno, že by se během ponoru sama uvolnila, naproti tomu standardní automatiku musí držet potápěč sám v ústech po celou dobu ponoru, což by bylo u některých našich potápěčů obtížné a riziko vypadnutí poměrně veliké. Rovněž je podstatně jednodušší volba správné velikosti, kdy výrobce nabízí pouze dva rozměry, které si pomocí jednoduchého měřidla a tabulky snadno určíte před ponorem. Všichni potápěči vědí, jak je často obtížné vybrat tu správně sedící masku, tento problém u nás odpadá. 
Další podstatnou výhodou je možnost podvodní komunikace pomocí podvodních vysílaček zabudovaných do masek. V některých případech je možnost komunikovat po vodou naprosto neocenitelná, a to zejména při výcviku nebo při potápění na otevřené vodě. 
Celoobličejová maska OceanReef G.Divers
Celoobličejová maska OceanReef G.Divers
Potápění s maskou Ocean Reef Neptune III
Potápění s maskou Ocean Reef Neptune III
Detail masky Neptune III
Detail masky Neptune III
Zpět nahoru